Koulutyö jatkuu lähiopetuksessa
- Toivottavasti saamme käydä koulua normaalisti koko toukokuun.
- Myös jatkossa hygienia- ja terveysturvallisuusohjeet ovat ajankohtaiset: käsiä pestään ja maskeja käytetään. Tauot vietetään ulkona tai seuraavan oppitunnin luokassa; käytävillä ja auloissa ei siis voi oleskella.
Lahden yhteiskoulun vuosikirja 2020–2021 on nyt myynnissä
- Lahden yhteiskoulun vuosikirja ilmestyy kouluvuoden päättyessä. Ylioppilaat ja vuosikirjaan artikkelin kirjoittaneet saavat kirjan maksutta, muut voivat halutessaan lunastaa vuosikirjan itselleen 10 €:n hintaan.
- Vuosikirja sisältää tietoja, kuvia ja kiinnostavia juttuja lukuvuodesta 2020–2021. Kirjassa on esimerkiksi mukana koko vuoden tapahtumakalenteri, kuvia vuoden varrelta, kisamenestystä ja henkilöhaastatteluja.
- Opiskelijoille ja huoltajille lähetetään kuluvalla viikolla kysely Helmi-viestillä halukkuudesta tilata vuosikirja.
Kansalaistiedon kurssi
- Järjestetään 3.–6.8.2021 Päivölässä, Valkeakoskella
- Kurssi on tarkoitettu yhteiskunnallisista asioista kiinnostuneille nuorille
- Kansalaistiedon kurssi hyväksiluetaan yhden lukiokurssin suorituksena.
- Kurssille voi ilmoittautua osoitteessa: paivola.fi/fi/course/350
- Lisätietoja oheisessa liitteessä.