Ajankohtaista

Ryhmänohjaajan tuokio 23.1.2023

Ryhmänohjaajan tuokion tiedote 23.1.2023

Kevään 2023 yo-tutkintokerran infot

  • Jokainen kevään 2022 yo-tutkintokerran kokeisiin ilmoittautunut opiskelija on velvollinen olemaan läsnä koulun yo-infossa:
  • Abit maanantaina 30.1. klo 12.45–13.15 juhlasalissa
  • Kevään yo-tutkintokerran kokeisiin ilmoittautuneet kakkoset alasalissa maanantaina 6.2. klo 13.30–14.00.

Yt-linjan päivä tiistaina 24.1.

  • Aikataulu muistutuksena seminaariin osallistuville:

klo 8.30–8.50 juhlasali

Yhteiskunta- ja talouslinjan linjan esittely 9. -luokkalaisille

klo 9.00–9.45 pajat

  1. Kansanedustaja Hilkka Kemppi
  2. Apulaisprofessori Katri Pynnöniemi, Helsingin yliopisto ja Maanpuolustuskorkeakoulu
  3. Analyytikko Sauli Vilén
  4. YT:n omapaja

klo 10–12.00 Seminaari, juhlasali

klo 10.00 -10.30 Risto E. J. Penttilän haastattelu

klo 10.30-11.00 Mika Aaltolan haastattelu

Tauko 11.00–11.10

klo 11.10–12.00 Paneelikeskustelu:

Risto E.J. Penttilä, Nordic West Officen toimitusjohtaja, Mika Aaltola, Ulkopoliittisen instituutin johtaja, apulaisprofessori Katri Pynnöniemi, Helsingin yliopisto ja Maanpuolustuskorkeakoulu, Hilkka Kemppi, kansanedustaja ja Sauli Vilén, analyytikko Inderes

  • Huomaa! Muutos tiistain ruokailuvuoroissa: Ykköset menevät syömään vasta klo 12.20 ja kakkoset klo 12.30.

Preliminäärikokeet

  • Perjantaina 27.1. englannin preliminääri klo 8–14 alasalissa
  • Tiistaina 31.1. äidinkielen preliminäärit klo 9–15
    • Kati Ilmavirran ja Piritta Törmän ryhmät alasaliin
    • Kati Timosen ryhmät Z-luokkaan
  • Keskiviikkona 1.2. matematiikan preliminääri klo 9–15
    • Janne Makkosen, Jenni Tervon ja Hannu Virolaisen ryhmät alasaliin
    • Ari Koljosen ryhmät Studioon
  • Torstaina 2.2. fysiikan ja psykologian preliminääri klo 9–15 alasalissa
  • Perjantaina 3.2. saksan preliminääri klo 9–15 Studiossa
  • Maanantaina 20.2. kemian preliminääri klo 9–15

Kakkosten työelämäpäivä perjantaina 27.1.2023

  • Työelämäpäivän ohjelma alkaa juhlasalissa klo 9 ja päättyy klo 14. Ole juhlasalissa viimeistään klo 8.55. Ohjelma alkaa klo 9.
  • Työelämäpäivänä C-palkin oppitunnit pidetään klo 8–8.50, mutta muita oppitunteja ei pidetä.
  • Päivän ohjelmaan kuuluu eri ammattien esittelyjä työpajoissa aamupäivällä ja lounaan jälkeen tutustutaan paikallisiin yrityksiin yritysvierailuilla.
  • Aamupäivän osioon jokainen valitsee kaksi ammattiesittelyä, joihin ilmoittautuminen tapahtuu osoitteessa: https://bit.ly/lyktyoe
  • Ammattiesittelyiden tilat tulevat tällä viikolla näkyviin Ilmoon ja Museon ilmoitustaululle.
  • Iltapäivällä vierailut yrityksiin. Jokaisella ohjausryhmällä oma vierailukohde.
  • Ryhmänohjaaja näyttää päivän ohjelman ja vierailijoiden esittelyt.

Koulutusesittelyt Z-luokassa

  • Keskiviikkona 25.1. klo 11.30 Helsingin yliopisto: Logopedia
  • Torstaina 26.1.
    • Suomen urheiluopisto ja Haaga-Helia ammattikorkeakoulu, ständi Museon 1. kerroksen aulassa klo 10.30–13.30
    • Jyväskylän yliopisto, kieli- ja viestintätieteet, erityisesti journalistiikka klo 14.20 Z:ssa
  • Maanantaina 30.1. klo 13.30 Aalto-yliopisto: kauppatieteet ja tietotekniikka

ID:n ryhmäytys

  • Keskiviikkona 25.1. Kansakoulusalissa 1. tunnilla.

Tsemppiä koeviikkoon! Seuraava ro-tuokio 30.1.

Siirry takaisin lukion tiedotteet kokoavalle sivulle

Siirry takaisin lukion sivuille