Ajankohtaista

Yhteiskunta ja talouslinjan teemapäivä – Katsaus Suomen talouteen

Lahden yhteiskoulun lukion yhteiskunta- ja talouslinjan abiturientit järjestivät tiistaina 15.1.2026 talousaiheisen teemapäivän otsikolla Talouden aallokossa – Osaako Suomi-neito uida?

Tilaisuuteen saapui puhumaan useita talousalan asiantuntijoita, kuten emeritusprofessori Sakari Heikkinen, Suomen Pankin rahapolitiikka ja tutkimusosaston päällikkö sekä Euroopan keskuspankkijärjestelmän rahapolitiikkakomitean jäsen Juha Kilponen, Konecranesin toimitusjohtaja Marko Tulokas ja Startup-käsikirjan kirjoittajat ja sijoittajat Timo Ahopelto ja Jyri Engeström. Teemapäivän paneelissa oli mukana lisäksi kansanedustaja Noora Fagerström.

Teemapäivän tavoitteena talousosaamisen vahvistaminen nuorilla

 

Tapahtuma järjestettiin tarjoamaan tietoa aiheesta kiinnostuneille sekä herättämään nuorissa kiinnostusta ja uusia ajatuksia Suomen taloudesta ja sen tulevaisuuden näkymistä.

Yhteiskunta‑ ja talouslinjan opiskelijat tapahtuman järjestäjinä

Tapahtuman järjestivät yhteiskunta- ja talouslinjan, eli YT-linjan, kolmannen vuoden opiskelijat. YT-linja on yhteiskunnasta ja taloudesta kiinnostuneille opiskelijoille suunnattu linja Lahden yhteiskoulun lukiossa. Linjalla painotetaan lukio-opintoja, jotka keskittyvät yhteiskuntaan ja talouteen. Opiskelijat järjestivät tapahtuman herättämään keskustelua Suomen taloudesta, sekä innostamaan nuoria opiskelijoita osallistumaan yhteiskunnalliseen keskusteluun taloudesta.

Teemapäivän avaus: opiskelijabändi ja YT‑linjan esittely

Päivän aloitti koulun omista opiskelijoista koostuva bändi esittämällä Eric Claptonin kappaleen Layla juhlasaliin kokoontuneille yhdeksäsluokkalaisille. Esitystä seurasi YT-linjan abien esittely linjastaan. Esittelyssä käytiin läpi tarkemmin YT-linjan sisältöä, ja kerrottiin kokemuksista linjalla opiskelusta siitä kiinnostuneille yhdeksäsluokkalaisille.

Opiskelijoiden bändi esiintymässä lavalla YT‑päivänä, soittamassa kappaletta Layla valojen ja näyttöjen edessä.
Opiskelijoiden bändi esiintyi YT‑päivän avauksessa Lahden yhteiskoulun juhlasalissa.

Suomen talouden historia avasi päivän asiantuntijapuheenvuorot

Päivän ensimmäisen puheenvuoron piti Helsingin yliopiston emeritusprofessori Sakari Heikkinen, joka käsitteli omassa esityksessään Suomen talouden historiaa ja sen kehitystä nykypäivään asti sekä matkalla kohdattuja vaikeuksia ja ongelmia, jotka ovat johtaneet nykyiseen haastavaan tilanteeseen.

Emeritusprofessori Sakari Heikkinen alustamassa esitystä Suomen talouden historiasta YT-linjan teemapäivässä. Taustalla diaesitys, jossa Mika Arolan kuva ja tietoa esityksen taustasta. Esitys perustui Heikkisen ja Arolan kirjaan Hyvä, paha valtiovelka. Toisella näytöllä yhteiskunta- ja talouslinjan päivän logo, jossa teksti YT-päivä ja päivämäärä 15.1.2026.
Sakari Heikkinen pohjustamassa esitystään. Kuvan ottanut Niilo Fält.

Suomen Pankin näkemyksiä talouden tulevaisuudesta

Suomen Pankin osastopäällikkö Juha Kilponen kertoi esityksessään Suomen ja EU-alueen tulevaisuuden talousnäkemistä ja selitti esityksessään, miten tulevaisuuden ennustuksia lasketaan ja mitä asioita Suomen taloudesta ennustuksissa otetaan huomioon. Kilponen antoi Suomen tulevaisuuden talouskasvusta varsin positiivisen kuvan, joka perustui Suomen Pankin tulevaisuuden laskelmiin.

Juha Kilponen puhumassa yleisölle juhlasalissa esityksen aikana. Taustalla Yhteiskunta- ja talouslinjan teemapäivän logo näytöllä. Logossa teksti YT-päivä ja päivämäärä 15.1.2026
Juha Kilponen pitämässä esitystään Suomen taloudesta. Kuvan ottanut Niilo Fält.

Yritysnäkökulma Suomen talouteen: Konecranesin toimitusjohtajan haastattelu

Kilposen alustusta seurasi Konecranesin toimitusjohtaja Marko Tulokkaan haastattelu. Tulokas kertoi ajastaan Lahden yhteiskoulun opiskelijana, jonka jälkeen hän pääsi vastaamaan kysymyksiin työurastaan. Haastattelussa Marko Tulokas kertoi Konecranesista sekä siitä, miten yritys pyrkii muun muassa hyödyntämään tekoälyä. Lopuksi Tulokas pääsi kertomaan näkemyksiään Suomen taloudesta muihin maihin verrattuna.

Marko Tulokas istumassa haastattelutilanteessa ja vastaamassa kysymykseen lavalla. Opiskelijat haastattelevat. Taustalla Koncranesin logo isolla näytöllä, ja toisella pienemmällä näytöllä logomainen teksti YT-päivä 15.1.2026.
Tulokas vastaamassa mielenkiintoiseen kysymykseen. Kuvan ottanut Niilo Fält.

Startup‑yrittäjyys ja sijoittaminen nuorten näkökulmasta

Startup-käsikirjan kirjoittajat ja sijoittajat Timo Ahopelto ja Jyri Engeström kertoivat haastattelussa heidän poluistaan startup-yrittäjinä sekä enkelisijoittamisesta suomalaisiin startup-yrityksiin. Startup-käsikirjan kirjoittajat puhuivat myös kirjastaan, jonka pystyi hakemaan päivän mittaa omaksi salin kirjapisteeltä. Kirjat tarjosi ilmaiseksi kaikille halukkaille Jenny ja Antti Wihurin rahasto.

Timo Ahopelto ja Jyri Engeström istumassa vierekkäin haastattelutilanteessa juhlasalin lavalla. Kaksi opiskelijaa haastattelee. Ihmisten takana suuri näyttö, jollaon Lifeline Ventures-yhtiön logo. Lavan yläreunassa on suuri teksti, jossa lukee YT-päivä.
Timo Ahopelto ja Jyri Engeström haastattelussa. Kuvan ottanut Nina Vaittinen.

 

Paneelikeskustelu Suomen talouden tulevaisuuden suunnasta

Paneelikeskustelussa oli mukana edellä mainittujen asiantuntijoiden lisäksi kansanedustaja Noora Fagerström. Paneelin kysymyksissä käsiteltiin vieraiden kanssa Suomen talouden tulevaisuuden näkymiä ja millä konkreettisilla toimilla Suomen talous saataisiin kasvuun. Paneelissa käsiteltiin myös Riikka Purran Kauppalehdessä esittämää kommenttia Suomen valuutan muuttamista takaisin markkaan. Kysymyksestä Suomen ja Venäjän tulevaisuuden kauppasuhteesta saatiin paneelissa kiivasta keskustelua, kun osa vastusti ajatusta kokonaisuudessa ja toiset katsoivat tilannetta toiveikkaammin. 

Useita puhujia istumassa lavalla paneelikeskustelussa juhlasalissa. Taustalla suuri näyttö, jossa Suomen valtion rajoja muistuttava Suomi-neito kelluu vedessä, valon siivilöityessä pinnan alle. Näytöllä on teksti: Talouden aallokossa – Osaako Suomi-neito uida? Taustalla pienempi näyttö, jossa yhteiskunta- ja talouslinjan teemapäivän logo. Logossa on teksti YT-päivä ja päivämäärä 15.1.2026.
Paneelikeskustelu täydessä vauhdissa. Kuvan ottanut Niilo Fält.

Lukion talousaiheinen teemapäivä innosti keskusteluun ja ajatteluun

Kaiken kaikkiaan teemapäivä tarjosi monipuolisen ja ajankohtaisen katsauksen Suomen talouden nykytilaan ja tulevaisuuden haasteisiin eri näkökulmista. Asiantuntijapuheenvuorot ja vilkas paneelikeskustelu toivat esiin, että talouden haasteista huolimatta Suomella on myös merkittäviä mahdollisuuksia kasvuun, innovaatioihin ja uudistumiseen.

Antti Ansamaa ja Lenni Ollikainen, yhteiskunta- ja talouslinjan opiskelijat

Lue lisää: